Restrictions
- Tide Entrance
- Swell Entrance Restriction
- Ice Entrance Restriction
- Other Entrance Restriction
- Overhead Limitations
Port Equipment
Crane
- Fixed
- Mobile
- Floating
Lift Capacity
- 0-24 Mts
- 25-49 Mts
- 50-100 Mts
- 101+ Mts
Service
- Longshore
- Electrical
- Steam
- Navigation Equipment
- Electrical Repair
Other
- Railway type: Small
Navigation
- Good Hold Ground
- Turning Area
- Eta Message
- Pilotage Compulsory
- Pilotage Available
- Pilotage Advisability
- Local Assist
- Tug Salvage
- Tug Assistance
- Wharves
- Anchor
- Med Mooring
- Beach Mooring
- Ice Mooring
Communication
- Phone Comm
- Fax Comm
- Radio Comm
- Vhf Comm
- Air Comm
- Rail Comm
- Quarantine Pratique
- Quarantine - Sanitation
- Other Quarantines
- First Port of Entry
- US Representative
FAQ about ROTA port (ESROT) — Spain
Key information on ROTA Port.
ROTA (UN/Locode: ESROT), Spain is a seaport located at approximately 36.61813° N, -6.33437° E.
Where is ROTA Port located?
Coordinates: 36.61813° N, -6.33437° E.
- CADIZ — UN/Locode: ESCAD — 36.53500° N, -6.28347° E
- BARBATE — UN/Locode: ESBDF — 36.18372° N, -5.93069° E
- HUELVA — UN/Locode: ESHUV — 37.14139° N, -6.85402° E
What are the key facilities and depths at ROTA Port?
Harbor type/size: Coastal Breakwater and Very Small. Cranes: fixed cranes. Lifting: 50–100 MT lifts. Support: turning area. Depths: channel depth 9.4m - 10m; anchorage depth 9.4m - 10m; cargo pier depth 11m - 12.2m and maximum draft approx. 11.06 m.
What restrictions apply at ROTA Port?
Entrance/operational restrictions — tide: no specific restriction; swell: no specific restriction; ice: none; overhead limits: none and other: may apply.
What communication options and marine services are available?
Communication & port formalities — telephone: available; radio (VHF): available; air services: available; rail: available; ETA message: required; quarantine pratique: not available; deratting certificate: not available and first port of entry: not available. Pilotage & towage — pilotage: compulsory; tug assistance: available and tug salvage: not available.
What vessel types and sizes do ROTA Port handle?
Vessel types historically calling: Bulk Carrier, Container, General Cargo, Ro Ro and Tanker.
Who are the ship agents at ROTA Port?
Ship agents include MH BLAND GROUP - PORT AGENCY.
Who are the ship suppliers at ROTA Port?
Ship suppliers include Whale Maritime.
Ship Agents at port
Bunker Suppliers at port
Service Providers at port
Suppliers at port
Shipyards at port
| Unlocode | ESROT |
|---|---|
| Latitude / Longitude | 36.62º, -6.33º |
| Country | Spain |
| Channel Depth | 9.4m - 10m |
|---|---|
| Anchorage Depth | 9.4m - 10m |
| Cargo Pier Depth | 11m - 12.2m |
| Oil Depth | - |
| Offshore Maximum Vessel Draft (m) | 11.06 |
Nearby Ports
| Harbour Type | Coastal Breakwater |
|---|---|
| Harbour Size | Very Small |