Restrictions
- Tide Entrance
- Swell Entrance Restriction
- Ice Entrance Restriction
- Other Entrance Restriction
- Overhead Limitations
Port Equipment
Crane
- Fixed
- Mobile
- Floating
Lift Capacity
- 0-24 Mts
- 25-49 Mts
- 50-100 Mts
- 101+ Mts
Service
- Longshore
- Electrical
- Steam
- Navigation Equipment
- Electrical Repair
Other
- Repair code: Moderate
- Railway type: Small
Navigation
- Good Hold Ground
- Turning Area
- Eta Message
- Pilotage Compulsory
- Pilotage Available
- Pilotage Advisability
- Local Assist
- Tug Salvage
- Tug Assistance
- Wharves
- Anchor
- Med Mooring
- Beach Mooring
- Ice Mooring
Communication
- Phone Comm
- Fax Comm
- Radio Comm
- Vhf Comm
- Air Comm
- Rail Comm
- Quarantine Pratique
- Quarantine - Sanitation
- Other Quarantines
- First Port of Entry
- US Representative
FAQ about LUDINGTON port (USLDM) — United States of America (the)
Key information on LUDINGTON Port.
LUDINGTON (UN/Locode: USLDM), United States of America (the) is a seaport located at approximately 43.94598° N, -86.45160° E.
Where is LUDINGTON Port located?
Coordinates: 43.94598° N, -86.45160° E.
- MANISTEE — UN/Locode: USMBL — 44.24800° N, -86.32750° E
- TWIN LAKE — UN/Locode: USTW2 — 43.35000° N, -86.15000° E
- MUSKEGON — UN/Locode: USMKG — 43.24000° N, -86.29100° E
What are the key facilities and depths at LUDINGTON Port?
Harbor type/size: River Natural and Small. Lifting: 0–24 MT lifts. Support: wharf loading/offloading. Depths: channel depth 7.1m - 9.1m; anchorage depth 7.1m - 9.1m and cargo pier depth 7.1m - 9.1m.
What restrictions apply at LUDINGTON Port?
Entrance/operational restrictions — tide: no specific restriction; swell: no specific restriction; ice: restrictions present; overhead limits: apply and other: may apply.
What communication options and marine services are available?
Communication & port formalities — telephone: not available; radio (VHF): not available; air services: not available; rail: not available; ETA message: not required; quarantine pratique: available; deratting certificate: available and first port of entry: not available. Pilotage & towage — pilotage: compulsory; tug assistance: not available and tug salvage: not available.
What vessel types and sizes do LUDINGTON Port handle?
Vessel types historically calling: Bulk Carrier and Tugs Harbor Craft.
Who are the ship suppliers at LUDINGTON Port?
Ship suppliers include Whale Maritime.
Ship Agents at port
Service Providers at port
Suppliers at port
Shipyards at port
| Unlocode | USLDM |
|---|---|
| Latitude / Longitude | 43.95º, -86.45º |
| Country | USA |
| Channel Depth | 7.1m - 9.1m |
|---|---|
| Anchorage Depth | 7.1m - 9.1m |
| Cargo Pier Depth | 7.1m - 9.1m |
| Oil Depth | - |
| Offshore Maximum Vessel Draft (m) | - |
Nearby Ports
| Harbour Type | River Natural |
|---|---|
| Harbour Size | Small |