Restrictions
- Tide Entrance
- Swell Entrance Restriction
- Ice Entrance Restriction
- Other Entrance Restriction
- Overhead Limitations
Port Equipment
Crane
- Fixed
- Mobile
- Floating
Lift Capacity
- 0-24 Mts
- 25-49 Mts
- 50-100 Mts
- 101+ Mts
Service
- Longshore
- Electrical
- Steam
- Navigation Equipment
- Electrical Repair
Other
- Repair code: None
Navigation
- Good Hold Ground
- Turning Area
- Eta Message
- Pilotage Compulsory
- Pilotage Available
- Pilotage Advisability
- Local Assist
- Tug Salvage
- Tug Assistance
- Wharves
- Anchor
- Med Mooring
- Beach Mooring
- Ice Mooring
Communication
- Phone Comm
- Fax Comm
- Radio Comm
- Vhf Comm
- Air Comm
- Rail Comm
- Quarantine Pratique
- Quarantine - Sanitation
- Other Quarantines
- First Port of Entry
- US Representative
FAQ about HAINES port (USHNS) — United States of America (the)
Key information on HAINES Port.
HAINES (UN/Locode: USHNS), United States of America (the) is a seaport located at approximately 59.25539° N, -135.44640° E.
Where is HAINES Port located?
Coordinates: 59.25539° N, -135.44640° E.
- SKAGWAY — UN/Locode: USSGY — 59.44780° N, -135.33000° E
- GUSTAVUS — UN/Locode: USGST — 58.39000° N, -135.73000° E
What are the key facilities and depths at HAINES Port?
Harbor type/size: Coastal Natural and Very Small. Cranes: fixed cranes. Lifting: 25–49 MT lifts. Support: wharf loading/offloading and anchorage loading/offloading. Depths: anchorage depth 21.6m - 22.9m; cargo pier depth 4.9m - 6.1m; oil terminal depth 7.1m - 9.1m and maximum draft approx. 11.01 m.
What restrictions apply at HAINES Port?
Entrance/operational restrictions — tide: no specific restriction; swell: no specific restriction; ice: none; overhead limits: none and other: none noted.
What communication options and marine services are available?
Communication & port formalities — telephone: not available; radio (VHF): not available; air services: available; rail: available; ETA message: required; quarantine pratique: not available; deratting certificate: not available and first port of entry: not available. Pilotage & towage — pilotage: available; tug assistance: available and tug salvage: not available.
What vessel types and sizes do HAINES Port handle?
Vessel types historically calling: Passenger and Tugs Harbor Craft.
Who are the ship suppliers at HAINES Port?
Ship suppliers include Whale Maritime.
Ship Agents at port
Service Providers at port
Suppliers at port
Shipyards at port
| Unlocode | USHNS |
|---|---|
| Latitude / Longitude | 59.26º, -135.45º |
| Country | USA |
| Channel Depth | - |
|---|---|
| Anchorage Depth | 21.6m - 22.9m |
| Cargo Pier Depth | 4.9m - 6.1m |
| Oil Depth | 7.1m - 9.1m |
| Offshore Maximum Vessel Draft (m) | 11.01 |
| Harbour Type | Coastal Natural |
|---|---|
| Harbour Size | Very Small |