Restrictions
- Tide Entrance
- Swell Entrance Restriction
- Ice Entrance Restriction
- Other Entrance Restriction
- Overhead Limitations
Port Equipment
Crane
- Fixed
- Mobile
- Floating
Lift Capacity
- 0-24 Mts
- 25-49 Mts
- 50-100 Mts
- 101+ Mts
Service
- Longshore
- Electrical
- Steam
- Navigation Equipment
- Electrical Repair
Other
- Repair code: Major
- Drydock type: Small
- Railway type: Medium
Navigation
- Good Hold Ground
- Turning Area
- Eta Message
- Pilotage Compulsory
- Pilotage Available
- Pilotage Advisability
- Local Assist
- Tug Salvage
- Tug Assistance
- Wharves
- Anchor
- Med Mooring
- Beach Mooring
- Ice Mooring
Communication
- Phone Comm
- Fax Comm
- Radio Comm
- Vhf Comm
- Air Comm
- Rail Comm
- Quarantine Pratique
- Quarantine - Sanitation
- Other Quarantines
- First Port of Entry
- US Representative
FAQ about SUNDERLAND port (GBSUN) — United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland (the)
Key information on SUNDERLAND Port.
SUNDERLAND (UN/Locode: GBSUN), United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland (the) is a seaport located at approximately 54.91129° N, -1.38141° E.
Where is SUNDERLAND Port located?
Coordinates: 54.91129° N, -1.38141° E.
- JARROW — UN/Locode: GBJAR — 54.98000° N, -1.45000° E
- SEAHAM — UN/Locode: GBSEA — 54.83615° N, -1.32552° E
- NORTH SHIELDS — UN/Locode: GBNSH — 55.00000° N, -1.47000° E
What are the key facilities and depths at SUNDERLAND Port?
Harbor type/size: River Tide Gate and Medium. Cranes: mobile cranes and fixed cranes. Lifting: 0–24 MT lifts and 25–49 MT lifts. Support: wharf loading/offloading and turning area. Depths: channel depth 6.4m - 7.6m; anchorage depth 12.5m - 13.7m; cargo pier depth 6.4m - 7.6m; oil terminal depth 7.1m - 9.1m and maximum draft approx. 8.08 m.
What restrictions apply at SUNDERLAND Port?
Entrance/operational restrictions — tide: restrictions present; swell: restrictions present; ice: none; overhead limits: apply and other: may apply.
What communication options and marine services are available?
Communication & port formalities — telephone: available; radio (VHF): available; air services: available; rail: available; ETA message: required; quarantine pratique: not available; deratting certificate: available; first port of entry: available and additional quarantine services available. Pilotage & towage — pilotage: compulsory; tug assistance: available and tug salvage: not available.
What vessel types and sizes do SUNDERLAND Port handle?
Vessel types historically calling: Bulk Carrier, General Cargo, Offshore, Ro Ro and Tanker.
Who are the ship agents at SUNDERLAND Port?
Ship agents include Insignia Shipping Services Ltd.
Ship Agents at port
Bunker Suppliers at port
Service Providers at port
Suppliers at port
Shipyards at port
| Unlocode | GBSUN |
|---|---|
| Latitude / Longitude | 54.91º, -1.38º |
| Country | United Kingdom |
| Channel Depth | 6.4m - 7.6m |
|---|---|
| Anchorage Depth | 12.5m - 13.7m |
| Cargo Pier Depth | 6.4m - 7.6m |
| Oil Depth | 7.1m - 9.1m |
| Offshore Maximum Vessel Draft (m) | 8.08 |
Nearby Ports
| Harbour Type | River Tide Gate |
|---|---|
| Harbour Size | Medium |