Restrictions
- Tide Entrance
- Swell Entrance Restriction
- Ice Entrance Restriction
- Other Entrance Restriction
- Overhead Limitations
Port Equipment
Crane
- Fixed
- Mobile
- Floating
Lift Capacity
- 0-24 Mts
- 25-49 Mts
- 50-100 Mts
- 101+ Mts
Service
- Longshore
- Electrical
- Steam
- Navigation Equipment
- Electrical Repair
Other
- Repair code: Limited
Navigation
- Good Hold Ground
- Turning Area
- Eta Message
- Pilotage Compulsory
- Pilotage Available
- Pilotage Advisability
- Local Assist
- Tug Salvage
- Tug Assistance
- Wharves
- Anchor
- Med Mooring
- Beach Mooring
- Ice Mooring
Communication
- Phone Comm
- Fax Comm
- Radio Comm
- Vhf Comm
- Air Comm
- Rail Comm
- Quarantine Pratique
- Quarantine - Sanitation
- Other Quarantines
- First Port of Entry
- US Representative
FAQ about IBIZA port (ESIBZ) — Spain
Key information on IBIZA Port.
IBIZA (UN/Locode: ESIBZ), Spain is a seaport located at approximately 38.91302° N, 1.44233° E.
Where is IBIZA Port located?
Coordinates: 38.91302° N, 1.44233° E.
What are the key facilities and depths at IBIZA Port?
Harbor type/size: Coastal Breakwater and Very Small. Support: wharf loading/offloading. Depths: channel depth 7.1m - 9.1m; anchorage depth 23.2m - OVER; cargo pier depth 20.1m - 21.3m; oil terminal depth 7.1m - 9.1m and maximum draft approx. 7 m.
What restrictions apply at IBIZA Port?
Entrance/operational restrictions — tide: no specific restriction; swell: no specific restriction; ice: none; overhead limits: none and other: none noted.
What communication options and marine services are available?
Communication & port formalities — telephone: available; radio (VHF): available; air services: available; rail: not available; ETA message: required; quarantine pratique: available; deratting certificate: not available and first port of entry: not available. Pilotage & towage — pilotage: compulsory; tug assistance: available and tug salvage: not available.
What vessel types and sizes do IBIZA Port handle?
Vessel types historically calling: General Cargo, Passenger, Pleasure Craft, Tanker and Unspecified.
Who are the ship agents at IBIZA Port?
Ship agents include MH BLAND GROUP - PORT AGENCY.
Who are the ship suppliers at IBIZA Port?
Ship suppliers include Whale Maritime.
Ship Agents at port
Bunker Suppliers at port
Service Providers at port
Suppliers at port
Shipyards at port
| Unlocode | ESIBZ |
|---|---|
| Latitude / Longitude | 38.91º, 1.44º |
| Country | Spain |
| Channel Depth | 7.1m - 9.1m |
|---|---|
| Anchorage Depth | 23.2m - OVER |
| Cargo Pier Depth | 20.1m - 21.3m |
| Oil Depth | 7.1m - 9.1m |
| Offshore Maximum Vessel Draft (m) | 7 |
| Harbour Type | Coastal Breakwater |
|---|---|
| Harbour Size | Very Small |