Restrictions
- Tide Entrance
- Swell Entrance Restriction
- Ice Entrance Restriction
- Other Entrance Restriction
- Overhead Limitations
Port Equipment
Crane
- Fixed
- Mobile
- Floating
Lift Capacity
- 0-24 Mts
- 25-49 Mts
- 50-100 Mts
- 101+ Mts
Service
- Longshore
- Electrical
- Steam
- Navigation Equipment
- Electrical Repair
Other
- Repair code: None
Navigation
- Good Hold Ground
- Turning Area
- Eta Message
- Pilotage Compulsory
- Pilotage Available
- Pilotage Advisability
- Local Assist
- Tug Salvage
- Tug Assistance
- Wharves
- Anchor
- Med Mooring
- Beach Mooring
- Ice Mooring
Communication
- Phone Comm
- Fax Comm
- Radio Comm
- Vhf Comm
- Air Comm
- Rail Comm
- Quarantine Pratique
- Quarantine - Sanitation
- Other Quarantines
- First Port of Entry
- US Representative
FAQ about ILIGAN, MINDANAO port (PHIGN) — Philippines (the)
Key information on ILIGAN, MINDANAO Port.
ILIGAN, MINDANAO (UN/Locode: PHIGN), Philippines (the) is a seaport located at approximately 8.23000° N, 124.23000° E.
Where is ILIGAN, MINDANAO Port located?
Coordinates: 8.23000° N, 124.23000° E.
- LUGAIT — UN/Locode: PHLUG — 8.33333° N, 124.25000° E
- JIMENEZ — UN/Locode: PHJNZ — 8.32903° N, 123.86210° E
- OZAMIZ — UN/Locode: PHOZC — 8.14497° N, 123.84360° E
What are the key facilities and depths at ILIGAN, MINDANAO Port?
Harbor type/size: Open Roadstead and Very Small. Cranes: mobile cranes and fixed cranes. Lifting: 25–49 MT lifts and 50–100 MT lifts. Support: wharf loading/offloading. Depths: channel depth 23.2m - OVER; anchorage depth 23.2m - OVER; cargo pier depth 9.4m - 10m and maximum draft approx. 6.08 m.
What restrictions apply at ILIGAN, MINDANAO Port?
Entrance/operational restrictions — tide: no specific restriction; swell: no specific restriction; ice: none; overhead limits: none and other: may apply.
What communication options and marine services are available?
Communication & port formalities — telephone: available; radio (VHF): available; air services: available; rail: not available; ETA message: required; quarantine pratique: available; deratting certificate: not available and first port of entry: not available. Pilotage & towage — pilotage: compulsory; tug assistance: available and tug salvage: available.
What vessel types and sizes do ILIGAN, MINDANAO Port handle?
Vessel types historically calling: Bulk Carrier, Gas Carrier, General Cargo, Passenger and Tanker.
Who are the ship agents at ILIGAN, MINDANAO Port?
Ship agents include Wallem Philippines.
Ship Agents at port
Bunker Suppliers at port
Service Providers at port
Suppliers at port
Shipyards at port
| Unlocode | PHIGN |
|---|---|
| Latitude / Longitude | 8.23º, 124.23º |
| Country | Philippines |
| Channel Depth | 23.2m - OVER |
|---|---|
| Anchorage Depth | 23.2m - OVER |
| Cargo Pier Depth | 9.4m - 10m |
| Oil Depth | - |
| Offshore Maximum Vessel Draft (m) | 6.08 |
Nearby Ports
| Harbour Type | Open Roadstead |
|---|---|
| Harbour Size | Very Small |