Restrictions
- Tide Entrance
- Swell Entrance Restriction
- Ice Entrance Restriction
- Other Entrance Restriction
- Overhead Limitations
Port Equipment
Crane
- Fixed
- Mobile
- Floating
Lift Capacity
- 0-24 Mts
- 25-49 Mts
- 50-100 Mts
- 101+ Mts
Service
- Longshore
- Electrical
- Steam
- Navigation Equipment
- Electrical Repair
Other
- Repair code: Limited
- Railway type: Small
Navigation
- Good Hold Ground
- Turning Area
- Eta Message
- Pilotage Compulsory
- Pilotage Available
- Pilotage Advisability
- Local Assist
- Tug Salvage
- Tug Assistance
- Wharves
- Anchor
- Med Mooring
- Beach Mooring
- Ice Mooring
Communication
- Phone Comm
- Fax Comm
- Radio Comm
- Vhf Comm
- Air Comm
- Rail Comm
- Quarantine Pratique
- Quarantine - Sanitation
- Other Quarantines
- First Port of Entry
- US Representative
FAQ about JUNEAU port (USJNU) — United States of America (the)
Key information on JUNEAU Port.
JUNEAU (UN/Locode: USJNU), United States of America (the) is a seaport located at approximately 58.29311° N, -134.41160° E.
Where is JUNEAU Port located?
Coordinates: 58.29311° N, -134.41160° E.
- HAWK INLET — UN/Locode: USHWI — 58.13000° N, -134.76000° E
- HOONAH — UN/Locode: USHNH — 58.11004° N, -135.44710° E
- GUSTAVUS — UN/Locode: USGST — 58.39000° N, -135.73000° E
What are the key facilities and depths at JUNEAU Port?
Harbor type/size: Coastal Natural and Small. Cranes: fixed cranes. Lifting: 25–49 MT lifts. Support: wharf loading/offloading, anchorage loading/offloading, good holding ground and turning area. Depths: channel depth 7.1m - 9.1m; anchorage depth 23.2m - OVER; cargo pier depth 12.5m - 13.7m; oil terminal depth 4.9m - 6.1m and maximum draft approx. 10.66 m.
What restrictions apply at JUNEAU Port?
Entrance/operational restrictions — tide: no specific restriction; swell: no specific restriction; ice: none; overhead limits: apply and other: none noted.
What communication options and marine services are available?
Communication & port formalities — telephone: available; radio (VHF): available; air services: available; rail: not available; ETA message: required; quarantine pratique: available; deratting certificate: not available; first port of entry: available and additional quarantine services available. Pilotage & towage — pilotage: available; tug assistance: not available and tug salvage: not available.
What vessel types and sizes do JUNEAU Port handle?
Vessel types historically calling: Bulk Carrier, Fishing, General Cargo, Offshore, Passenger, Special Craft, Tugs Harbor Craft and Unspecified.
Who are the ship suppliers at JUNEAU Port?
Ship suppliers include Whale Maritime.
Ship Agents at port
Service Providers at port
Suppliers at port
Shipyards at port
| Unlocode | USJNU |
|---|---|
| Latitude / Longitude | 58.29º, -134.41º |
| Country | USA |
| Channel Depth | 7.1m - 9.1m |
|---|---|
| Anchorage Depth | 23.2m - OVER |
| Cargo Pier Depth | 12.5m - 13.7m |
| Oil Depth | 4.9m - 6.1m |
| Offshore Maximum Vessel Draft (m) | 10.66 |
Nearby Ports
| Harbour Type | Coastal Natural |
|---|---|
| Harbour Size | Small |