Restrictions
- Tide Entrance
- Swell Entrance Restriction
- Ice Entrance Restriction
- Other Entrance Restriction
- Overhead Limitations
Port Equipment
Crane
- Fixed
- Mobile
- Floating
Lift Capacity
- 0-24 Mts
- 25-49 Mts
- 50-100 Mts
- 101+ Mts
Service
- Longshore
- Electrical
- Steam
- Navigation Equipment
- Electrical Repair
Other
- Repair code: Limited
- Railway type: Small
Navigation
- Good Hold Ground
- Turning Area
- Eta Message
- Pilotage Compulsory
- Pilotage Available
- Pilotage Advisability
- Local Assist
- Tug Salvage
- Tug Assistance
- Wharves
- Anchor
- Med Mooring
- Beach Mooring
- Ice Mooring
Communication
- Phone Comm
- Fax Comm
- Radio Comm
- Vhf Comm
- Air Comm
- Rail Comm
- Quarantine Pratique
- Quarantine - Sanitation
- Other Quarantines
- First Port of Entry
- US Representative
FAQ about BRIDGEPORT port (USBP3) — United States of America (the)
Key information on BRIDGEPORT Port.
BRIDGEPORT (UN/Locode: USBP3), United States of America (the) is a seaport located at approximately 41.17000° N, -73.17000° E.
Where is BRIDGEPORT Port located?
Coordinates: 41.17000° N, -73.17000° E.
- BRIDGEPORT — UN/Locode: USBDR — 41.17000° N, -73.18000° E
- RIVERSIDE — UN/Locode: USVRD — 41.38000° N, -73.17000° E
- NEW HAVEN — UN/Locode: USHVN — 41.29077° N, -72.90416° E
What are the key facilities and depths at BRIDGEPORT Port?
Harbor type/size: Coastal Breakwater and Medium. Lifting: 0–24 MT lifts. Support: wharf loading/offloading and turning area. Depths: channel depth 7.1m - 9.1m; anchorage depth 14m - 15.2m; cargo pier depth 9.4m - 10m and oil terminal depth 9.4m - 10m.
What restrictions apply at BRIDGEPORT Port?
Entrance/operational restrictions — tide: restrictions present; swell: no specific restriction; ice: none; overhead limits: none and other: may apply.
What communication options and marine services are available?
Communication & port formalities — telephone: available; radio (VHF): available; air services: available; rail: available; ETA message: required; quarantine pratique: available; deratting certificate: available and first port of entry: available. Pilotage & towage — pilotage: compulsory; tug assistance: available and tug salvage: not available.
What vessel types and sizes do BRIDGEPORT Port handle?
Vessel types historically calling: Offshore and Tugs Harbor Craft.
Who are the ship suppliers at BRIDGEPORT Port?
Ship suppliers include Whale Maritime.
Ship Agents at port
Service Providers at port
Suppliers at port
Shipyards at port
| Unlocode | USBP3 |
|---|---|
| Latitude / Longitude | 41.17º, -73.17º |
| Country | USA |
| Channel Depth | 7.1m - 9.1m |
|---|---|
| Anchorage Depth | 14m - 15.2m |
| Cargo Pier Depth | 9.4m - 10m |
| Oil Depth | 9.4m - 10m |
| Offshore Maximum Vessel Draft (m) | - |
Nearby Ports
| Harbour Type | Coastal Breakwater |
|---|---|
| Harbour Size | Medium |