Restrictions
- Tide Entrance
- Swell Entrance Restriction
- Ice Entrance Restriction
- Other Entrance Restriction
- Overhead Limitations
Port Equipment
Crane
- Fixed
- Mobile
- Floating
Lift Capacity
- 0-24 Mts
- 25-49 Mts
- 50-100 Mts
- 101+ Mts
Service
- Longshore
- Electrical
- Steam
- Navigation Equipment
- Electrical Repair
Other
- Repair code: Limited
Navigation
- Good Hold Ground
- Turning Area
- Eta Message
- Pilotage Compulsory
- Pilotage Available
- Pilotage Advisability
- Local Assist
- Tug Salvage
- Tug Assistance
- Wharves
- Anchor
- Med Mooring
- Beach Mooring
- Ice Mooring
Communication
- Phone Comm
- Fax Comm
- Radio Comm
- Vhf Comm
- Air Comm
- Rail Comm
- Quarantine Pratique
- Quarantine - Sanitation
- Other Quarantines
- First Port of Entry
- US Representative
FAQ about HEYSHAM port (GBHYM) — United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland (the)
Key information on HEYSHAM Port.
HEYSHAM (UN/Locode: GBHYM), United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland (the) is a seaport located at approximately 54.03285° N, -2.91847° E.
Where is HEYSHAM Port located?
Coordinates: 54.03285° N, -2.91847° E.
- LANCASTER — UN/Locode: GBLAN — 54.03000° N, -2.92000° E
- GLASSON DOCK — UN/Locode: GBGLD — 53.99801° N, -2.84856° E
- FLEETWOOD — UN/Locode: GBFLE — 53.92200° N, -3.00800° E
What are the key facilities and depths at HEYSHAM Port?
Harbor type/size: Coastal Breakwater and Very Small. Cranes: mobile cranes and fixed cranes. Lifting: 0–24 MT lifts and 25–49 MT lifts. Support: wharf loading/offloading and anchorage loading/offloading. Depths: channel depth 11m - 12.2m; anchorage depth 11m - 12.2m; cargo pier depth 4.9m - 6.1m; oil terminal depth 3.4m - 4.6m and maximum draft approx. 7 m.
What restrictions apply at HEYSHAM Port?
Entrance/operational restrictions — tide: restrictions present; swell: no specific restriction; ice: none; overhead limits: none and other: may apply.
What communication options and marine services are available?
Communication & port formalities — telephone: not available; radio (VHF): available; air services: available; rail: available; ETA message: required; quarantine pratique: not available; deratting certificate: available; first port of entry: available and additional quarantine services available. Pilotage & towage — pilotage: compulsory; tug assistance: not available and tug salvage: not available.
What vessel types and sizes do HEYSHAM Port handle?
Vessel types historically calling: General Cargo, Passenger, Ro Ro and Tugs Harbor Craft.
Who are the ship agents at HEYSHAM Port?
Ship agents include Insignia Shipping Services Ltd.
Ship Agents at port
Bunker Suppliers at port
Service Providers at port
Suppliers at port
Shipyards at port
| Unlocode | GBHYM |
|---|---|
| Latitude / Longitude | 54.03º, -2.92º |
| Country | United Kingdom |
| Channel Depth | 11m - 12.2m |
|---|---|
| Anchorage Depth | 11m - 12.2m |
| Cargo Pier Depth | 4.9m - 6.1m |
| Oil Depth | 3.4m - 4.6m |
| Offshore Maximum Vessel Draft (m) | 7 |
Nearby Ports
| Harbour Type | Coastal Breakwater |
|---|---|
| Harbour Size | Very Small |