Restrictions
- Tide Entrance
- Swell Entrance Restriction
- Ice Entrance Restriction
- Other Entrance Restriction
- Overhead Limitations
- Max Beam 48 meters
- Max LOA 120 meters
Port Equipment
Crane
- Fixed
- Mobile
- Floating
Lift Capacity
- 0-24 Mts
- 25-49 Mts
- 50-100 Mts
- 101+ Mts
Service
- Longshore
- Electrical
- Steam
- Navigation Equipment
- Electrical Repair
Other
- Repair code: Moderate
- Drydock type: Small
- Railway type: Small
Navigation
- Good Hold Ground
- Turning Area
- Eta Message
- Pilotage Compulsory
- Pilotage Available
- Pilotage Advisability
- Local Assist
- Tug Salvage
- Tug Assistance
- Wharves
- Anchor
- Med Mooring
- Beach Mooring
- Ice Mooring
Communication
- Phone Comm
- Fax Comm
- Radio Comm
- Vhf Comm
- Air Comm
- Rail Comm
- Quarantine Pratique
- Quarantine - Sanitation
- Other Quarantines
- First Port of Entry
- US Representative
FAQ about FIGUEIRA DA FOZ port (PTFDF) — Portugal
Key information on FIGUEIRA DA FOZ Port.
FIGUEIRA DA FOZ (UN/Locode: PTFDF), Portugal is a seaport located at approximately 40.14291° N, -8.84630° E.
Where is FIGUEIRA DA FOZ Port located?
Coordinates: 40.14291° N, -8.84630° E.
- NARIZ — UN/Locode: PTNAV — 40.53000° N, -8.60000° E
- AVEIRO — UN/Locode: PTAVE — 40.63916° N, -8.70601° E
- PENICHE — UN/Locode: PTPEN — 39.35297° N, -9.37149° E
What are the key facilities and depths at FIGUEIRA DA FOZ Port?
Harbor type/size: River Natural and Very Small. Cranes: mobile cranes. Lifting: 0–24 MT lifts, 25–49 MT lifts and 50–100 MT lifts. Support: wharf loading/offloading. Depths: channel depth 6.4m - 7.6m; anchorage depth 14m - 15.2m; cargo pier depth 4.9m - 6.1m and maximum draft approx. 4.08 m.
What restrictions apply at FIGUEIRA DA FOZ Port?
Entrance/operational restrictions — tide: no specific restriction; swell: restrictions present; ice: none; overhead limits: none and other: may apply.
What communication options and marine services are available?
Communication & port formalities — telephone: not available; radio (VHF): available; air services: not available; rail: available; ETA message: required; quarantine pratique: not available; deratting certificate: not available; first port of entry: available and additional quarantine services available. Pilotage & towage — pilotage: compulsory; tug assistance: available and tug salvage: not available.
What vessel types and sizes do FIGUEIRA DA FOZ Port handle?
Vessel types historically calling: Bulk Carrier, Container, General Cargo and Tanker.
Who are the ship suppliers at FIGUEIRA DA FOZ Port?
Ship suppliers include Whale Maritime.
Ship Agents at port
Service Providers at port
Suppliers at port
Shipyards at port
| Unlocode | PTFDF |
|---|---|
| Latitude / Longitude | 40.14º, -8.85º |
| Country | Portugal |
| Channel Depth | 6.4m - 7.6m |
|---|---|
| Anchorage Depth | 14m - 15.2m |
| Cargo Pier Depth | 4.9m - 6.1m |
| Oil Depth | - |
| Offshore Maximum Vessel Draft (m) | 4.08 |
Nearby Ports
| Harbour Type | River Natural |
|---|---|
| Harbour Size | Very Small |