Restrictions
- Tide Entrance
- Swell Entrance Restriction
- Ice Entrance Restriction
- Other Entrance Restriction
- Overhead Limitations
Port Equipment
Crane
- Fixed
- Mobile
- Floating
Lift Capacity
- 0-24 Mts
- 25-49 Mts
- 50-100 Mts
- 101+ Mts
Service
- Longshore
- Electrical
- Steam
- Navigation Equipment
- Electrical Repair
Other
- Repair code: Limited
Navigation
- Good Hold Ground
- Turning Area
- Eta Message
- Pilotage Compulsory
- Pilotage Available
- Pilotage Advisability
- Local Assist
- Tug Salvage
- Tug Assistance
- Wharves
- Anchor
- Med Mooring
- Beach Mooring
- Ice Mooring
Communication
- Phone Comm
- Fax Comm
- Radio Comm
- Vhf Comm
- Air Comm
- Rail Comm
- Quarantine Pratique
- Quarantine - Sanitation
- Other Quarantines
- First Port of Entry
- US Representative
FAQ about RIO BUENO port (JMRIB) — Jamaica
Key information on RIO BUENO Port.
RIO BUENO (UN/Locode: JMRIB), Jamaica is a seaport located at approximately 18.47139° N, -77.45482° E.
Where is RIO BUENO Port located?
Coordinates: 18.47139° N, -77.45482° E.
- PORT RHOADES — UN/Locode: JMPRH — 18.46398° N, -77.40756° E
- FALMOUTH — UN/Locode: JMFMH — 18.48889° N, -77.63927° E
- OCHO RIOS — UN/Locode: JMOCJ — 18.41033° N, -77.11098° E
What are the key facilities and depths at RIO BUENO Port?
Harbor type/size: Open Roadstead and Very Small. Cranes: fixed cranes. Lifting: 100 MT+ lifts. Support: wharf loading/offloading, anchorage loading/offloading, Mediterranean mooring and turning area. Depths: channel depth 23.2m - OVER; anchorage depth 23.2m - OVER; cargo pier depth 7.1m - 9.1m and maximum draft approx. 6.01 m.
What restrictions apply at RIO BUENO Port?
Entrance/operational restrictions — tide: no specific restriction; swell: no specific restriction; ice: none; overhead limits: none and other: may apply.
What communication options and marine services are available?
Communication & port formalities — telephone: not available; radio (VHF): available; air services: available; rail: not available; ETA message: required; quarantine pratique: not available; deratting certificate: not available and first port of entry: not available. Pilotage & towage — pilotage: compulsory; tug assistance: not available and tug salvage: not available.
What vessel types and sizes do RIO BUENO Port handle?
Vessel types historically calling: Bulk Carrier and General Cargo.
Who are the ship suppliers at RIO BUENO Port?
Ship suppliers include Whale Maritime.
Ship Agents at port
Bunker Suppliers at port
Service Providers at port
Suppliers at port
Shipyards at port
| Unlocode | JMRIB |
|---|---|
| Latitude / Longitude | 18.47º, -77.45º |
| Country | Jamaica |
| Channel Depth | 23.2m - OVER |
|---|---|
| Anchorage Depth | 23.2m - OVER |
| Cargo Pier Depth | 7.1m - 9.1m |
| Oil Depth | - |
| Offshore Maximum Vessel Draft (m) | 6.01 |
Nearby Ports
| Harbour Type | Open Roadstead |
|---|---|
| Harbour Size | Very Small |